23.05.2025
Zaptec Pro saa tänä vuonna natiivin OCPP-tuen – beta-testaus käynnistyy pian
OCPP-keskustelu on käynyt vilkkaana erityisesti sosiaalisessa mediassa. Hälventääksemme epäselvyyksiä ja arvuuttelua päätimme varmistaa asian vielä kerran suoraan Zaptecilta.

Kysyimme asiaa Zaptecin Global Sales Engineer Mattias Nilssonilta. "Zaptec Pro saa natiivin OCPP-tuen tämän vuoden aikana. Beta-testaus aloitetaan pian", hän kertoi. Samalla keskustelimme hänen kanssaan suomalaisista latausoperaattoreista, jotka ovat kiinnostuneita osallistumaan beta-testaukseen. Ainakin OCPP-laitteisiin keskittynyt Wattery on ilmoittanut suuren mielenkiinnon olla ensimmäisten joukossa.
Tuleva päivitys ei koske vain uusia laitteita. Julkaisun myötä myös jo kaikki Suomeen asennetut Zaptec Pro latausasemat saavat natiivin OCPP-tuen ohjelmistopäivityksen kautta. Tämä päivitys on osa Zaptecin lupausta jatkuvasta kehityksestä ja osaltaan pidentää koko latausratkaisun elinkaarta.
Kotilatausasema Zaptec Go sai vastaavan natiivin OCPP-tuen jo viime vuonna ja on siitä lähtien ollut täysin OCPP-yhteensopiva.
Aihe on herättänyt runsaasti kiinnostusta ja olemme saaneet poikkeuksellisen paljon yhteydenottoja ja kysymyksiä nimenomaan Zaptec Pron OCPP-valmiudesta. Tilanteen selkeyttäminen onkin jo poikinut useita konkreettisia projektialoituksia kesälle.
Ota meihin rohkeasti yhteyttä, jos tarvitset lisätietoja tai tarkennuksia aiheeseen liittyen.
Uusimmat uutiset
28.11.2024 - Zaptec Go jälleen testivoittajana
10.10.2024 - Waybler Dynamic – Skaalautuva ja kustannustehokas ratkaisu latauspisteiden asennusvelvoitteeseen
08.03.2024 - Sähköautojen lataus haastaa taloyhtiöitä
29.02.2024 - Sparklin liikevaihto kaksinkertaistui viime vuonna